Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
65 postów 881 komentarzy

Polski antysemityzm.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie zakładam absolutnie a priori, że Żydzi w jakiś szczególny sposób są mniej bezinteresowni od innych nacji – nie znam żadnego ortodoksyjnego wyznawcy judaizmu, nie mogę więc empirycznie zaświadczyć o jakichś wyczuwalnych odmiennościach.

"(...) Nie zajmowałam się studiowaniem relacji polsko-żydowskich, ten temat wciąż wracał. Jakby mimochodem. Wzięłam do ręki pamiętnik mojego praprapradziadka Henryka Wielowieyskiego, urodzonego na początku XIX wieku. Jako młody chłopak musiał wziąć odpowiedzialność za swój majątek i rodzinę, jego ojciec umarł bardzo wcześnie. A tu jeszcze wojna i obowiązki wobec ojczyzny. Pojawiły się kłopoty finansowe. "Na pomoc przyszedł mi niespodziewanie stary żyd z sąsiedniego miasteczka, dowiedziawszy się, że jestem w kłopotliwem położeniu, przyniósł mi potrzebne pieniądze, a kiedym zdziwiony tem, serdecznie mu podziękował i pytał o procent, jakiby żądał, odpowiedział mi: ''Ja się z łaski ojca pańskiego dorobił tego, co mam, to od pana procentu nie wezmę, dasz mi pan co będziesz chciał i czekać będę dopóki się pan nie dorobisz, abyś mi mógł z łatwością oddać." I pomiędzy żydami trafiają się ludzie z sercem i uczciwością. Nie wyszedł on źle na tem, bo oprócz prawego procenta dawałem mu nieraz to pszenicy na macę, to ryb na szabas, w zimie trochę drzewa na opał - obie strony były zadowolone i robiliśmy sobie wzajemnie reklamę ja rozpowiadając pomiędzy szlachtą jego bezinteresowny i szlachetny uczynek, a on zaś moją wytrwałą pracę, rzetelność i sumienność i obydwu nam to na dobre wychodziło''. Miły to fragment, gdyby nie zdanie, że nawet wśród Żydów są ludzie uczciwi. Znów uczucie żalu, choć przecież z tej historii wniosek płynie prosty - moi przodkowie, Henryk i jego ojciec Paweł, byli wzorem obywateli bez uprzedzeń narodowościowych."

Autorce tych słów, Dominice Wielowieyskiej (TokFM i GW), zawsze czujnej na froncie walki z polskim wrodzonym antysemityzmem, najwyraźniej w tekście opublikowanym w kwietniu 2008 roku  na stronach GW nie przyszło do głowy, iż jej pradziad mógł był takie słowa napisać w swym kajecie nie na podstawie rojonych dziś przez środowisko GW i samą Redaktorkę bzdur o jakimś szczególnym, polskim antysemityzmie – a na podstawie swoich osobistych doświadczeń z Żydami. Być może imć Henryk Wielowieyski, zaskoczony bezinteresowną uczynnością starego żyda, skonfrontował jego postępowanie z – być może! – zdecydowanie odmiennym postępowaniem innych, znanych sobie "starszych braci", z którymi z racji liczebności na terenach polskich musiał jakieś interesa robić.

Nie zakładam absolutnie a priori, że Żydzi w jakiś szczególny sposób są mniej bezinteresowni od innych nacji – nie znam żadnego ortodoksyjnego, lub przynajmniej obnoszącego się ze swoim żydostwem wyznawcy judaizmu, nie mogę więc empirycznie zaświadczyć o jakichś wyczuwalnych odmiennościach. Zapewne wśród mych znajomych znalazłbym (gdyby mnie to interesowało...) kogoś o pochodzeniu żydowskim, również nie zdziwiłbym się gdyby w którejś z gałęzi mej rodziny – zarówno obecnej jak i mych przodków – znalazł się ktoś wywodzący się z narodu wybranego. Jednak trudno mi uwierzyć, że opinie o żydach tak negatywne - z dzisiejszego politpoprawnościowego punktu widzenia - jak u imć pradziada Wielowieyskiego wzięły się z sufitu. Wiadomo, ze łyżka dziegciu może zepsuć beczkę miodu, podobnie więc wystarczyła nieliczna mniejszość parająca się tzw. geszeftem i lichwą, by zniekształcić opinię całej społeczności żydowskiej. Jeśli do tego dołożyć absolutnie wszędzie spotykaną, wręcz naturalną niechęć do tzw. Obcych i wynikającą z procesów historycznych (chocby katolickie widzenie lichwy - przyp. mój) faktyczną monopolizację przez żydów drobnego handlu i obrotu pieniądzem, to na wyjściu otrzymujemy to, o czym napisała pani redaktor Wielowieyska.

Oczywiście zjawisko, opisywane przez cyngielkę z GW, właściwie nie ma nic wspólnego z antysemityzmem jako takim. Doszukiwanie się w sposób obsesyjny przejawów antysemityzmu, opartego o jakąś ledwie zwerbalizowaną niechęć do "żyda", jest dla pracowników, wyznawców i miłośników organu Agory jednym z głównych zajęć w codziennym rozkładzie. Nie wątpię, że ordynarne odzywki jakichś skończonych prostaków pod kościołami czy wypranych z rozumu kretynów na stadionach mogą ranić czyjeś ucho lub zawstydzać – tak jest w moim przypadku – jednak nigdy nie zgodzę się na nazywanie ich antysemityzmem. Mieszkając na Śląsku niejednokrotnie słyszałem tak ordynarne i szowinistyczne teksty na temat folksdojczów-fryców-szwabów, że ręce opadają, jednak jakoś nikt nie kwapi się nazwać tego niczym innym niż prostactwem albo chamstwem – a zgodnie z logiką prezentowaną m.in. przez Wielowieyską winniśmy to obwołać antygermanizmem i piętnować w co drugim wydaniu Gazety!

Dodatkowo trzeba by bardzo nagimnastykować się nad udowodnieniem, że po wojnie Żydzi jako nacja byli bardziej prześladowani w Polsce od Niemców. Ergo – brak edukacji historycznej i społeczne przyzwolenie na podtrzymywanie stereotypów dot. żydów jest niewątpliwie czymś wstydliwym i niepożądanym, jednak w kontekście realnego antysemityzmu, występującego choćby w Niemczech czy Francji, objawiającego się koniecznością całodobowej ochrony synagóg przed zbezczeszczeniem i podpaleniem, czy pobiciami i zabójstwami osób pochodzenia żydowskiego, ten nasz swojski, przaśny, podwórkowo-stadionowy "antysemityzm" to jakaś śmieszna namiastka. Ktoś kiedyś dobrze określił to mianem "antysemityzmu bez Żydów" - przecież większość zachowań antyżydowskich ma swoje źródło w jakiś chorym, durnowatym nawyku językowym, a nie w rzeczywistej nienawiści do osób pochodzenia żydowskiego!

Jak wcześniej pisałem - nie oznacza to, że ten nawyk nie jest problemem, jednak czym innym jest organiczna nienawiść i chęć siłowego rozwiązania nieistniejącego przecież w Polsce "problemu żydowskiego", a czym innym używanie słowa "Żyd" w charakterze inwektywy tożsamej z inwektywą "chciwiec", "skąpiec", "lichwiarz" etc.

Kwestie stadionowe tu świadomie pomijam, bo to wymyka się jakimkolwiek rygorom umysłowym jako przejaw typowego "schujowacenia mózgowia" - to nie żaden antysemityzm tylko zwykłe skretynienie, nieuleczalne całkowicie - i to niezależnie od szerokości geograficznej, pod którą występuje. U nas przeciwnicy szalikowców z Łodzi to "juden-żydy", gdzieś indziej inny, równie sympatyczny synonim-inwektywa, niejednokrotnie odwołujący się do stereotypów narodowościowych. Tu warto jednak oddać jednorazowo sprawiedliwość kibolom, że płachta z napisem "Szechter, przeproś za ojca i brata" była wybitnie celną i adekwatną odpowiedzią na histeryczne ataki GazWybu na kibiców jako takich.

Gdyby jednak nie stosowano szeroko pałki "anty-antsemickiej", to czym wtedy zajmowało by się towarzystwo salonowe z GW? I Lis? I Żakowski? Parandowska? I wielu, wielu innych?

Najgorsze jest to, że oni dzień za dniem żyją w jakimś straszliwym matrixie, wypchanym po brzegi demonami antysemityzmu, podczas gdy np. ja od wielkiego dzwonu widzę głupkowaty napis na murze, głupkowaty wpis w internecie, albo na ulicy słyszę jakąś stereotypową bzdurę. I to wszystko. Problem jednak zasadza się gdzie indziej - w pułapkę "nienawistnego języka antysemityzmu" wpada się także wtedy, gdy się wyraża opinie absolutnie nie oznaczające niechęci do Żydów.

Przykład? Wg kryteriów wyznaczonych przez GW antysemickie treści wyraża również bezczelnik, ośmielający się zauważać fakt dominacji Żydów w najwyższych sferach prawniczych choćby w USA, wśród hollywoodzkich producentów filmowych czy wśród rekinów finansjery, kręcących amerykańskim - a zatem również światowym - systemem finansowym. Taka konstatacja do niczego prowadzi, jest tylko stwierdzeniem faktu, ale nawet takie nie skutkujące niczym "stwierdzenie faktu" i postawienie ewentualnego znaku zapytania o przyczyny takiego stanu rzeczy jest kwalifikowane jako niedopuszczalne zachowanie antysemickie. Próbuję wyobrazić sobie los polskiego doktoranta, chcącego zrobić socjologiczną analizę związków pomiędzy narodowością, wyznaniem a osiągnięciem tzw. sukcesu społecznego... Jeden już był, i znaleziono go w stanie zaawansowanego rozkładu w zaparkowanym pod hipermarketem Renault Kangoo. Tak, chodzi o zaszczutego dokumentnie dr Ratajczaka z opolszczyzny. Historię tego człowieka można bez problemu wygooglać.

Przykład drugi? Pytanie: "Dlaczego w trzech z czterech amerykańskich filmów czy seriali co najmniej jeden z kluczowych, pozytywnych bohaterów wręcz musi być Żydem i dlaczego wyraźnie jest to zaznaczone?" - automatycznie skazuje na posądzenie o antysemickie zapatrywania. Można zastanawiać się do woli, dlaczego Włoch to mafiozo, Polak czy Irlandczyk to policjant, Niemiec to terrorysta, Chińczyk to mistrz sztuk walki, a Japończyk to bandzior z Yakuzy. Zapytać, dlaczego w świetnych "Przyjaciołach" przez cały odcinek widać na kanapie - nie wiedzieć czemu - narzutę z wielkimi gwiazdami Dawida, podczas gdy krzyża na ścianie lub półksiężyca nie uświadczysz - to skazuje na antysemicką banicję. A to wszystko przy bodajże 2% (w porywach) udziale amerykanów żydowskiego pochodzenia w ogóle ludności USA. Wedle tych danych tylko w niecałych 2 filmach na 100 powinno pojawić się jakiekolwiek odniesienie do symboli judaizmu i niego samego...

To idiotyczne. Nikt nie burzy się, gdy chodzi o poruszanie tematu dominacji Chińczyków w gastronomii, Koreańczyków w małym handlu detalicznym (odnoszę się do rzeczywistości USA), natomiast gdy tylko poruszony zostaje temat prawników-żydów lub finansistów-żydów - od razu poczyna się stąpanie po kruchym, wiosennym lodzie. Oczywiście, perspektywa kraju, z którego pochodzi ów "bezczelnik", ma ogromne znaczenie. Podczas gdy w Stanach w dyskursie publicznym dozwolone jest używanie słowa "żyd", bo ma ono konotację neutralną, o tyle w Polsce - m. in. dzięki wieloletnim staraniom mającego na tym celu obsesję Michnika i jego towarzystwa, szczerze nienawidzących tzw. demony postendeckie - jest to absolutnie niemożliwe. Dziwne. Nie można zaprzeczyć, że paru dziwaków próbowało zrobić karierę na werbalnym "antysemityzmie" pewnych grup Polaków, jednak skończyło się to podobnie jak historia Leszka Bubla czy odrodzonej w latach 90-tych Młodzieży Wszechpolskiej.

I to wszystko.

Wracając do tematu - jest jedno, wcześniej wspomniane, malutkie "ale"  - gdyby nie kreatywne tworzenie i karmienie "demona antysemityzmu", czym żywiłby się Michnik? Wielowieyska? Beylin, Warszawski i reszta? Pierwszy z nich przecież sążniste "wypracowania" swego czasu na ten temat pisał, reszta z  cyngli Michnika  w codziennym trudzie i znoju na Czerskiej - dzięki wykreowaniu wspólnego wroga "nienawistnego antysemityzmu" - również ma co robić (vide tekst Wielowieyskiej).

Podsumowując - w Polsce z dyskursu publicznego wyrugowano kompletnie możliwość dyskutowania o Żydach/żydach, chyba że dyskusja odbywa się na fundamentach filosemickich, bezkrytycznych i idealistycznych. Zasługę w tym mają z jednej strony przede wszystkim ludzie pokroju Michnika czy Geremka, bredzący o powszechnym polskim antysemityzmie oraz kreowani przez nich idole, z drugiej - wszelkie środowiska z żenującym prymitywizmem bazujące na nośnych w niektórych, powtarzam: niektórych!, środowiskach społecznych stereotypach "żyda-krwiopijcy" i tworzące naprawdę paranoidalne teorie spiskowe.

Najgorsze jest to, że jest to sytuacja bez wyjścia. Emocjonalność i rozgorączkowanie obydwu skrajnych stron "konfliktu" wyklucza możliwość jakiejkolwiek dyskusji, z tym, że strona postępowo-michnikowa usadowiła się na nieporównanie wygodniejszych pozycjach, umożliwiających łatwe stygmatyzowanie oponentów nie tylko faktycznie antysemickich w mowie i czynach, ale również oponentów nie dość uległych, nie dość filosemickich i zdobywających się na konstruktywny krytycyzm (vide: Marek Chodakiewicz czy niektórzy historycy z IPN-u zajmujący się historią polsko-żydowską).

"Obojętność Polaków wobec Zagłady nie była czymś rzadko spotykanym.". Autorka tych słów, Dominika Wielowieyska, pławiąc się w luksusach wynikających z zarobków jednej z najbardziej znanych dziennikarek i komentatorek w Polsce, bardzo łatwo i lekkomyślnie pisze o obojętności - "antysemickich" w domyśle - Polaków wobec Zagłady. Żenujące jest to, że osoba bedąca istotnym uczestnikiem opinii publicznej ma odwagę napisać taką bzdurę. Jestem ciekaw, czy gdyby za podanie żydowi słoika z zupą czy bochenka chleba groziłoby Dominice Wielowieyskiej i jej rodzinie (rodzicom, dzieciom) natychmiastowa śmierć przez rozstrzelanie lub spalenie żywcem we własnym domu, to czy pani Wielowieyska byłaby tak bohaterska?

Domaganie się od Polaków - będących w czasie wojny dla Niemców zwierzyną łowną - takiego bohaterstwa w sytuacji, gdy w każdej chwili, każdy z nich mógł zostać na ulicy rozstrzelany jak pies, jest skrajnie bezczelne.

Dlaczegóż to Polak miałby ryzykować życie swoje i rodziny dla innego Polaka, tyle że narodowości żydowskiej? Czy bycie Polakiem determinuje konieczność nie oglądania się na własne życie, tylko ratowanie za każdą cenę życia innych? Powtarzam - to bezczelne.

Szkoda, że tak łatwo jest niektórym zapomnieć o rodzinie Ulmów, o bez mała siedmiu tysiącach Polaków w Yad Vashem. Szkoda że tak łatwo można pominąć tysiące Polaków, którzy nie zostali wyróżnieni medalem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata - bo zginęli w wojnie, bo zmarli wkrótce po niej, bo uratowany przez nich Żyd nie dożył dnia, by zaświadczyć o ich heroizmie. Szkoda, ze można zlekceważyć kolejne tysiące Polaków, którzy razem ze swymi rodzinami umierali z rąk Niemców, zabici jednako za pomaganie swoim żydowskim sąsiadom.

To są w sumie dziesiątki tysięcy ludzi, którym należy się odrobina szacunku, odrobina obiektywizmu... Jeśli łyżka dziegciu "żydowskich krwiopijców" tak nieuczciwie zakłamuje beczkę uczciwości Narodu Wybranego, to dlaczego łyżka dziegciu "polskich szmalcowników" może - za przyzwoleniem środowisk bezkrytycznie filosemickich - tak strasznie psuć beczkę polskiego bohaterstwa w czasie wojny? Liczy się tymczasem zdrada-szmalcownictwo-gwałt-rozbój-i-krew- pokarm prawomyślnych mediów. To jest nośne i to się sprzedaje.

A że przy okazji - niszcząc pamięć prawdziwych bohaterów - rozgrywa się swoje małe, nędzne polityczne wojenki? Cóż...

Obrzydliwość.
 

 

KOMENTARZE

 • @MisQot
  Fragment zapisków przodka to dowód jak bardzo wyprany umysł ma pani Wielowieyska. Z listu tego wynika że hrabia Wielowieyski raczej Żydów lubił, a pani Dominika robi z niego antysemitę.

  Co do wojny to trzeba pamiętać że na przełomie IX/X 1939 korzystając z zamieszania zwiało tysiące więźniów. Okupacja był to ogólnie okres szczególnie dobry dla różnych bandytów, rabowali oni i mordowali wszystkich po równo (tych których warto było obrabować). Tak długo jak nie ruszali Niemców, SS, Gestapo czy żandarmeria przymykały na to oko (a zazwyczaj za owo przymknięcie oka brali "działkę"). Pewnie i część Żydów padła ofiarą ich działalności, ale to była chciwość a nie antysemityzm. Po wojnie członkowie tych band zostawali powiatowymi komendantami MO, członkami tzw. Komisji do Walki ze Spekulacją czy nadzorowali kolektywizację.

  Przed wojną to był taki antysemityzm (przynajmniej wśród władz) że "dwójka" (Wydział II Sztabu Generalnego - wywiad) wyszkoliła połowę kadry oficerskiej Irgunu i wysłano, oczywiście w tajemnicy, z Polski do Palestyny kilka tysięcy sztuk broni.

  Dziś niechęć do Żydów (nie lubię słowa antysemityzm) to domena środowisk postmoczarowskich i części postpaxowskich (tych którzy w dawnym systemie mieli się jak pączki w maśle). Tyle że to margines marginesu. Dla nich Gomółka to prawdziwy patriota, a np. Lech Kaczyński cytuję za jedną z tych osób to "polskojęzyczny Żyd który powinien zostać przeniesiony z Wawelu do jakiejś synagogi".

  pozdrawiam
 • Kasa, kasa, kasa i jeszcze raz kasa, za wszystko co robią.
  Żyd co przeżył
  uratowany
  gdy dłoń pomocna go wyrwała
  ze śmierci ramion
  dziś w podziękę adwokata przysyła
  z rachunkiem
  za swoje ocalałe życie...


  Pytania?
 • @lukasmaster
  Jak śmiesz pisać, że umysł wyprany! On jest tylko politycznie poprawny! ;-)

  Reszta - to oczywiste oczywistości doskonale uzupełniające mój tekst.

  Dzięki.

  Swoją drogą ładna wiedza historyczna. Szapo ba!
 • @Kindow
  Brzmi jak przygnebiające epitafium...

  I jakże prawdziwe.
 • @MisQot
  Rasa panów tak już ma...
 • Dodaj do tego penalizacje dyskusji o Holocauscie
  i mamy pełny obraz obłędu.

  I to wszystko kiedy dzień w dzień karmi się nas kłamstwami na temat wojennych 'dokonań' sowietów,
  czy np. zbrodni na skalę chyba jednak nieco większą czyli Wielkiego Głodu na Ukrainie wywołanego przez Stalina.

  Holocaust jak podaje Wiki 5-7mln.
  Wielki Głód na Ukrainie 10 mln.
 • Antysemityzm?
  ...do tego chyba potrzebni są Semici, a nie Chazarzy.
  a na deser polecam Benjamina Freedmana.
  pozdrawiam :)
  N
 • autor
  Bardzo dobry tekst
 • @All
  Podobnie jak p. Wielowieyska, chciałbym opowiedzieć pewną historię o szczodrym Żydzie i zapytać, czy nosi ona cehy antysemickiej propagandy? Niestety, nie jest to moja historia rodzinna.
  Jej bohaterem jest z jubiler Wrocławia, Yaakov Levy, który podczas wojny był agentem SS, rozprowadzającym brytyjskie funty falszowane w operacji 'Bernhardt'.
  W 1940 roku, jako Jaac van Harten, pojawił się w Budapeszcie, podając się za przedstawiciela MCK. Żył na bardzo wysokiej stopie, co zawdzięczał m.in. handlowi antykami, które odkupywał (a raczej wymuszał) od swoich rodaków w potrzebie. Jego firma, Transkontinental Import Export była przykrywką dla dystrybucji esesowkich fałszywek.
  W 1944 roku, w obliczu sowieckich postępów, van Harten postanowił zadbać o swój image, pożyczając za pokwitowaniem żydowskiemu ruchowi oporu 50 tys. (fałszywych) funtów. Potem prysnął do Włoch, gdzie rozkręcił olbrzymi interes, spekulując kradzionymi i nielegalnie pozyskiwanymi towarami, razem z czołowym agentem SS, Friedrichem Schwendtem. W końcu Amerykanie skonfiskowali cały ten biznes i aresztowali van Hartena. Posiedział krótko, a potem dorwali go rodacy z syjonistycznej konspiracji (Ha-Szomer ha-Cair) wymuszając ukrywane pieniądze na rzecz idei powstającego państwa Izrael.
  W 1947 van Harten znalazł się w Izraelu i wrócił do zawodu jubilera. Tam wystąpił do Agencji Żydowskiej o zwrot budapeszteńskiej pożyczki, a od Amerykanów zażądał 5 mln dolarów za skonfiskowane we W
 • @cd.
  ...Włoszech towary...
  Jak już zaznaczyłem, nie jest to moja historia rodzinna. Zaczerpnąłem ją z książki amerykańskiego dziennikarza pochodzenia żydowskiego, Lawrence`a Malkina, pt.Fałszerze, wyd. polskie 2008.
  Czy opowiadanie tej historii jest przejawem antysemityzmu?
  Pozdrawiam.
  PS. Przepraszam za literówki i styl, ale pisałem w pośpiechu.
 • Jako swoisty komentarz polecam
  artykuł: "Cwaniactwo Żydów i głupota Polaków" tutaj link:
  http://iskry.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=97&Itemid=4
 • "Wolniewicz Zdanie Własne"
  Fragment z książki T. Sommera "Wolniewicz Zdanie Własne" str 125,
  W ekwipunku współczesnego lewaka naliczyłem dotad 7 tych słów słowobijów
  nacjonalizm
  antysemityzm
  faszyzm
  rasizm
  ksenofobia
  dyskryminacja
  i mowa nienawiści
  Pomijam nowinki jak homofobia czy seksizm, bo te przez prostacką niezdarność swej konstrukcji sa mało skuteczne. Pomocniczo używa się tez słowobija - teoria spiskowa , ale ten działa na trochę innej zasadzie. Uderzenie którymś z tamtych ma dyskwalifikować uderzonego moralnie, obnażac jego przerazającą występność. Natomiast uderzenie teorioą spiskową ma go dyskwalifikowac intelektualnie, pokazywać jego zatrważającą głupotę
 • Antysemityzm: powiedzialbym w Polsce praktycznie nie istnieje.
  Natomiast cele polityczne zydowskiej spolecznosci sa niezwykle antypolskie: Polska i Polacy maja zostac "rozpuszczeni w Uni Europejskiej", tzn. stac sie de facto czescia Niemiec, a tereny Polski otwartym terenem do imigracji zydowskiej.

  Tym politycznym celom trzeba sie zdecydownie przeciwstawic.
  Oczywiscie ze strony zydowskiej zostanie uzyta brona masowego razenia, maczuga antysemityzmu.
  Antysemityzmem jest dyskreyminowanie Zydow na tle rasowym czy tez religijnym.

  Zarzut antysemityzmu uzywany jako bron polityczna nie jest niczym innym jak nawolywniem do nienawisci miedzy narodami. A to jest zabronione przez konstytucje.

  Jeszcze raz: przeciwstawianie sie celem politycznym Zydow jest wrecz obowiazkiem i nie ma nic wspolnego z antysemityzmem.

  **** Innym problemem jest polakfobia Zydow. Polakfobia jest dokladnie tym samym co zydofobia, inaczej okreslana jako antysemityzm.

  Przykladem polakofobi jest odmawiania Polakom prawa do bycia np. patriotami polskimi, artykul GW stwierdzajacy, ze polski patriotyzm to rasizm.
  Zydzi nie odmawiaja prawa do bycia patriotami ani Niemcom, ani Izraelczykom tylko wlasnie Polakom. To jest rasistowskie uprzedzenie.

  Innym przykladem jest atakowanie przez Zydow polskiej religijnosci. To jest rowniez rasizm. Tym bardziej extremalny im bardziej zda sie sobie sprawe z tego, ze Izrael jest panstwem, w ktorym religia gra bardzo duza role. Pisal o tym miedzy innymi pan Weiss (ex. izraelski ambasador w Polsce) w Rzepie. To jest rowniez przyklad polakofobi.

  Radosna tworczosc Grossa jest czystym nacjonal-socjalizmem: Polacy jako Narod sa odpowiedzialni za holokaust bo do niego dopuscili. Ratowanie Zydow: ratowanie Zyda oznaczalo rownoczesnie narazenie na smierc wlasnej rodziny, dzieci, matki, zony, ojca. Bohaterstwo Polakow bylo wrecz niezrozumialym szalenstwem, zwlaszcza jezeli sie uwzgledni, ze Polacy szczegolnie w Warszawie doskonale wiedzieli o przesladowaniach Polakow przez Zydow razem z Rosjanami na Kresach. Sasiezi brali udzial jako czesc aparatu represji w biologicznym niszczeniu Polakow przez zydobolszewizm.
  Polacy maja przepraszac Zydow za holokaust jest perwersyjnym zadaniem, polakfobia.

  W tym kontekscie akcja kibicow zadajaca od Michnika-Schechtera ( a wiec od konkretnego Zyda a nie od wszystkich Zydow) przeprosin za zbrodnie brata (Szewdzka prokuratura odmowila extradycji do Polski) nie jest zadnym antysemtyzmem tylko jak najbardziej korrekt.

  PS. Ostatnio panuje moda na wprowadzenie zakazu uzywania przez Polakow slowa Narod w odniesieniu do Polakow.
 • @soter
  A, to już efekt skuteczności sowieckiej propagandy wśród wpływowych zachodnich środowisk lewicowych, naszpikowanych pożytecznymi idiotami jak dobry keks rodzynkami.

  Hippisi dorosli i stali się Barrosami i Fischerami.

  A we łbie nadal Sartre i Marks.
 • @Nemo
  Ciii, antysemito!

  ;-)
 • @Mariovan
  Bardzo dobry ;-)
 • @orlandofurioso
  Otóż jak najbardziej jest, bo przypisuje żydowi niecne zamiary i niecne czyny.

  A zatem wypełnia znamiona nagonki antysemickiej.

  Tak powiedziałem ja, Jarzombek.

  ;-)
 • @pionek
  Powiedzmy, ze ton tego tekstu jest odrobinkę zbyt leszko-bublowaty jak dla mnie. Choć częściowo się z niektórymi jego tezami ostrożnie zgadzam.
 • @wronski111
  Niestety te słowobije są skuteczne. Nie każdy - w tym ja - jest przygotowany merytorycznie, by taki argument zmiażdżyć dwoma-trzema wersami.

  I wtedy mamy klops...
 • @fritz
  Dużo racji. I dużo argumentów dla anty-antysemitów ;-)

  Węzeł gordyjski.
 • @MisQot
  Zgadzam się

  Wolniewicz nie wymienił jeszcze jednego słowobija - neoantysemita.
  Tak zostałem nazwany za krytykę polityki Izraela na portalu racjonalista.pl
 • @wronski111
  Zacznij się martwić, jeśli nazwą cię parapseudopolihomoneoantysemitą.

  Co nastapi zapewne w ciągu najbliższych kilku lat ;-)
 • @fritz
  Wydaje mi się, że myli Pan Żydów z agenturą sowiecką.
  W interesie Rosji jak najbardziej leży skłócenie nas z Żydami a tym samym z Ameryką.
 • @konserwatystka
  Mam wrażenie, że to nie jest tak oczywiste przełożenie - Rosja-Żydzi-Ameryka.
 • @konserwatystka
  Alez nie. Polscy Zydzi sa antypolscy. I to do bolu.
  Sa oczywisce wspaniale wyjatki, ale to nie sa Zydzi, tylko Polacy pochodzenia zydowskiego.

  To co sie teraz dzieje (ostatnie 20 lat) jest powtorka z II RP i okresu poprzedzajacym odzyskanie niepodleglosci po I WS.

  Jezeli Ameryka dopusci do likwidacji Polski, to bedzie skonfrontowana z Russo-Germenia (nie jednym panstwem tylko niezwykle scislym, wrecz symbiotycznym sojuszem). A wtedy nagle Zydzom przejdzie ochota do smiechu: antysemityzm niemiecki ma sie z dnia na dzien lepiej a rosyjski moze w ciagu 24 godzin plonac jak pochodnia. Teraz potega USA kontroluje to wszystko. Tylko w momencie powstania Russogermani wzmocniona o zlikwidowana Polske bedzie to zupelnia inna gra niz teraz.
 • @fritz
  Uprę się, ze poruszasz się na skraju paranoi.

  Obserwujmy, kontrolujmy i poczekajmy co będzie. To nie tak, ze na pstryk zniknie 36 milionowe państwo. Przeceniasz Rosję, to kolos na glinianych nogach, obsrany po pachy. A Niemcy? Oni za chwilę będą starymi frajerami we własnym kraju, opanowanym przez muzułmańską dzicz.

  Serio, nie bądź takim czarnowidzem.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY