Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
65 postów 881 komentarzy

Kto kontroluje kontrolerów?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nóż się w kieszeni otwiera, gdy uświadamia sobie czlowiek, kto decyduje dziś o dobrym imieniu państw, gospodarek czy ludzi.

PAP:Agencja Moody's Investors Service obniżyła we wtorek rating obligacji rządu Irlandii do poziomu "śmieciowego" co interpretowane jest jako kolejny dotkliwy cios dla krajów strefy euro. Agencja obniżyła rating Irlandii z poziomu Baa3 do Ba1 motywując to "wzrastającym prawdopodobieństwem", że kraj ten, borykający się z olbrzymim zadłużeniem, będzie potrzebował kolejnej pomocy finansowej po wygaśnięciu obecnego programu pomocy w końcu 2013 r. >>> więcej 

Mnie interesuje jedno - kto kontroluje takie agencje? Dla niektórych to pytanie retoryczne, jednak ja wolałbym usłyszeć wytłumaczenie lepsze od standardowego "koszerni" albo "pejsaci".

Jakiś czas temu podniosły się głosy, że trzeba jakoś opanować w świecie finansów wulgarną samowolę agencji ratingowych i wszelakich nie do końca wiarygodnych instytucji, uzurpujących sobie prawo do wydawania glejtów wiarygodności rządom, gospodarkom czy ludziom. Potem sprawa ucichła, choćby mimo niedawnej awantury o wycenę Lotosu.

Jak to możliwe, że dopuszczono w systemie światowych finansów do tak dramatycznej samowładzy pojedyńczych tzw. "analityków", którzy swoimi raportami są w stanie trząść w posadach firmami wartymi miliardy dolarów? Przykład Lotosu to oczywiście betka przy ratingach całych państw, jednak mechanizm jest podobny - grupa ludzi, na podstawie tylko sobie znanych kryteriów i na podstawie subiektywnych informacji z rynku ma prawo do realnych w skutkach (i to boleśnie dla milionów ludz!) ocen wiarygodności w skali całych gospodarek narodowych bez ponoszenia z tego tytułu żadnej odpowiedzialności. Nawet w przypadku rażącego bądź celowego błędu!

Na jednym z forów komentujących sprawę irlandzkiego ratingu znalazłem dowcipny w zamierzeniu komentarz: "Czy agencja Moody's gra jednocześnie na Forexie? Może wystawiają krajom strefy EUR śmieciowe ratingi i grają na zwyżkę CHF :)". Wbrew pozorom to wcale nie jest śmieszne, raczej winno skierować uwagę nadzorów finansowych na działalność tego typu instytucji. Samowola i praktyczne oderwanie się międzynarodowego kapitału od jakichkolwiek wpływów rządów na finanse i przepływy każe postawić pytanie o stan i sens demokracji oraz spytać, czy my już żyjemy w ponurym świecie "Blade Runnera" albo "Johnny Mnemonic", czy dopiero za chwilę świat takim sie stanie?

Jeśli nikt nie spróbuje wziąć za mordę systemu finansowego, w którym wąska grupa ludzi jest w stanie doprowadzić dla sobie znanych celów do - najwyraźniej tylko chwilowo uciszonego - kryzysu, zapoczątkowanego upadkiem "banku inwestycyjnego" Lehman Brothers w 2008 roku - to ja cienko widzę przyszłość finansową świata. Mądrzejsi ode mnie napisali miliony znaków w tym temacie - skutek jest żaden. Poza takim, że pod pozorem "uratowania" systemu przed zawaleniem setki miliardów, może biliony dolarów pompowane są z pieniędzy podatników do prywatnych kieszeni banków i instytucji finansowych na całym świecie, podczas gdy tak naprawdę to chyba największy w historii ludzkości skok na kasę.

Czy kogokolwiek w ciągu ostatnich 3 lat zastanowiło, dlaczego - przy tylu próbach znalezienia analogii z Czarnym Czwartkiem 1929 roku - obecny kryzys w żadnym wypadku nie kojarzy się z setkami managerów i prezesów banków skaczących z okien biur(w)owców na Wall Street, a raczej z nigdy nie zwróconymi wielomilionowymi, bezczelnie inkasowanymi premiami zarządów zagrożonych upadkiem banków (np. AIG)?

Myślę, że odpowiedź jest jasna dla każdego o ilorazie inteligencji wyższym od ryjówki...

I co? I nic.

* * *

Ciekawy wywiad z byłym wiceprezesem Lehman Brothers można przeczytać tutaj. Włosy stają dęba...

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

ULUBIENI AUTORZY